עלינו

הכיתה 02

 הכיתה
Hackita

הכיתה היא תכנית ייחודית, מבית הסדנא לידע ציבורי, להכשרת מפתחי ומפתחות תוכנה. התכנית מבוססת על למידה תוך כדי עשייה, בפיתוח פרויקטים למען החברה. זהו המחזור השני לתכנית, לראשונה בשיתוף פעולה עם הספרייה הלאומית.

בשנים האחרונות מפתחות ומפתחי תוכנה רבים מעוניינים להצטרף לשורות הסדנא לידע ציבורי. על מנת להעביר את הידע הנצבר בפיתוח בקוד פתוח, ועל מנת להאיץ את תהליך הכניסה לפרויקטים, נפתחה תכנית הכשרה מיוחדת זו. אנחנו בסדנא לידע ציבורי, מאמינות ומאמינים שהדרך הטובה ביותר ללמוד פיתוח היא באמצעות פיתוח - ולכן עיקרה של התכנית מבוסס על עבודה בצוותים קטנים על פרוייקטים אישיים.

המחזור הראשון של הכיתה התארח בקמפוס TLV של גוגל בחורף 2013-2014, בו לקחו חלק כ-30 מפתחות ומפתחי תוכנה, ובמסגרתו צמחו מספר פרויקטים סדנאיים כמו כיכר המדינה, רכבת פתוחה, ועוד.

המחזור השני ייפתח בירושלים באוקטובר הקרוב. לראשונה, התכנית תפעל כשיתוף פעולה חדשני בין הסדנא לידע ציבורי ובין הספרייה הלאומית, כאשר הפרויקטים אשר יפותחו במסגרת התכנית, יתבססו על מאגרי המידע העשירים והמגוונים של הספרייה.

להרשמה לתכנית  

הספרייה הלאומית

בספרייה הלאומית למעלה מחמישה מיליון ספרים וכתבי עת, וכן אלפי פריטים נוספים באוספים מיוחדים, בהם כתבי יד, ארכיונים, מפות, הקלטות מוזיקליות ואוספים דיגיטליים.

בהתאם לחוק הספרים, הספרייה אוספת, משמרת ומאפשרת עיון בכל פרסום שיצא לאור אי-פעם בישראל.

250,000 ספרים מונחים על מדפים פתוחים בשמונה אולמות הקריאה: יהדות, אסלאם והמזרח התיכון, מדעי הרוח הכלליים, תצלומי כתבי יד, ארכיונים, אוסף המפות על שם ערן לאור, אוסף אדלשטיין ואולם אוסף גרשם שלום. יתר הספרים נמצאים במחסני הספרייה ובמחסנים חיצוניים.

האוסף הדיגיטלי מכיל אלפי סריקות של ספרים, כתבי יד, עיתונים, דפי תלמוד, מפות, ואת ארכיון הצליל.

לאתר הספרייה הלאומית  

הסדנא לידע ציבורי

הסדנא לידע ציבורי היא ארגון ללא מטרות רווח המקדם שקיפות, אחריותיות ומעורבות אזרחית על ידי איסוף, פתיחה והנגשה של מידע שמצוי ברשותם של גופי ממשל ומוסדות ציבוריים.

המתנדבות והמתנדבים שלנו מפתחים כלים טכנולוגיים בקוד פתוח, לחשיפה והנגשה של מידע וידע לציבור הרחב.

הפרויקטים עוסקים, בין השאר:
בפעילות פרלמנטרית של הכנסת, בתקציב המדינה ובתקציבים של רשויות מקומיות. עוסקים גם בתב"ע (תוכניות בניין עיר), במדיניות השקעות של קרנות הפנסיה, ובתאונות דרכים. חלקם גם עוסקים בנתוני זמן אמת של רכבת ישראל, בנוסחי חוקים, ובפעילות ח"כים ברשתות החברתיות. פרויקטים נוספים עוסקים במדדי איכות הסביבה, במחירים של רשתות המזון ועוד.

המפגשים השבועיים שלנו מתקיימים מדי יום ב' בגוגל קמפוס (יגאל אלון 98, בניין אלקטרה, קומה 34) מ-18:00 ועד חצות, ובירושלים מדי יום ד' בגבעת רם מ-19:00 עד 23:00.

לאתר הסדנא לידע ציבורי  

צוות מלווה

אודי אורון

נשוי ואבא לשלושה. מפתח תוכנה, מדריך וחובב טבע.
פועל לקידום תוכניות חדשניות להכשרת מפתחי תוכנה.
במסגרת הסדנא לידע ציבורי השתתף בפרויקט קהילה פתוחה, ובהמשך הוביל את המחזור הראשון של הכיתה.

יותם מנור

יותם, בוגר המחזור הראשון של הכיתה, ומוביל פרוייקט כיכר המדינה בסדנא לידע ציבורי. חוץ מזה, הוא מנחה ומפיק אירועי פואטרי סלאם, מתפרנס מתכנות, ובזמנו הפנוי לומד לתואר ראשון בתכנית פכ"ם.