שאלות ותשובותאיפה אוכל ללמוד על מבנה התכנית, התכנים הנלמדים, ומסגרת הזמנים?

ניתן למצוא את כל הפרטים בקישור הבא, ובו שלל הסברים על התכנית.

רגע מי אתם בכלל? מה זה הסדנא לידע ציבורי? מה זה הספרייה הלאומית? ומה זה הכיתה?

שאלות מצוינות. אנחנו מזמינים אותך לקרוא קצת הסברים על כל מה שקורא כאן, ובאופן כללי עלינו.

הכיתה 02? זה אומר שהיה גם הכיתה 01, או שזו מין התחכמות כזו בגלל שהקורס יהיה בירושלים?

זהו אכן המחזור השני של התכנית, ניתן אפילו להסתכל באתר הישן כאן. אבל כן, לגמרי התחכמות.

האם התוכנית מיועדת למפתחות ולמפתחים חסרי נסיון?

בשל מגבלות הזמן וגודל הצוות המלווה, התוכנית מיועדת למפתחות ומפתחי תוכנה בעלי נסיון.

יש לי מעט ידע במחשבים, ומעט נסיון, אבל מצד שני יש לי מלא מוטיבציה ויכולת. מה לעשות?

מוטיבציה ויכולת הם תחליפים ראויים לנסיון קודם. בהחלט נשמח לראות אותך ברשימת המועמדים, ויתכן ונחליט לקבל אותך לתכנית!

אני בתחום היזמות הטכנולוגית, אבל אני לא כל-כך בעניין של להתעסק בקוד. התכנית עדיין מתאימה לי?

מצטערים, לתכנית יתקבלו רק מפתחות ומפתחי תוכנה בעלי תשוקה לבנות ולצור דרך כתיבת תוכנה, השולטים לפחות בשפת תכנות אחת. אך לתשומת לבך, השאלה הבאה:

האם התוכנית מיועדת גם לאנשים שאינם עוסקים בפיתוח תוכנה - לדוגמא מעצבים או אנשי תוכן?

התכנית תתמקד בעניינים העוסקים בפיתוח תוכנה - אך במהלכה סביר להניח שצוותי העבודה יצרו קשר עם מתנדבות ומתנדבים בעלי כישורים נוספים. אם יש לך כישורים שכאלה, משתתפות ומשתתפי התכנית ישמחו לשתף אתך פעולה, ולראות את השתלבותך במיזמים במסגרת מפגשי הפיתוח השבועיים (בימי שני בתל אביב ובימי רביעי בירושלים).

מה צריך לעשות בכדי להתקבל?

שלב ראשון, יהיה להרשם לתכנית. ההרשמה כוללת הזנת פרטים אישיים, ומענה על מספר מכובד אך סביר של שאלות. כמו כן, כחלק מתהליך ההרשמה יהיה צורך לבחור דרך ממשק האתר פרויקטים מועדפים מתוך רשימת הההצעות.

ההרשמה תהיה פתוחה במהלך החודשים יולי-אוגוסט, כאשר במהלך ספטמבר נערוך ימי מיון. בהמשך, נשבץ את משתתפות ומשתתפי הפרויקט הנבחרים לצוותים ולפרויקטים.

למה שאלון ההרשמה כל כך ארוך?

הזמן המוקדש למיון המועמדות והמועמדים בתכנית מוגבל. לכן, כדי להקל על תהליך המיון, אנו שואלים שאלות רבות שיעזרו לנו לצמצם את הזמן הנדרש עבורנו להחליט מי מתאים לתכנית, שאחרת היינו נאלצים לשאול בעל פה.

בנוסף, אנחנו בפירוש מחפשים משתתפות ומשתתפים שיש להם זמן וסבלנות רבה להקדיש לפיתוח פרויקט. התכנית עצמה תדרוש ממך זמן ניכר, והאמת היא שאם אין לך זמן פנוי להקדיש למילוי השאלון - יתכן וזו פשוט לא התכנית עבורך..

מילאתי את השאלון, מתי אקבל תשובה?

בשבוע האחרון של אוגוסט נערוך שיחות טלפוניות נוספות ונשלח זימונים לימי המיון למועמדות ולמועמדים המתאימים.

מה יהיה בימי המיון?

יום המיון הוא קבוצתי ויערך כ-4 וחצי שעות, במהלכן נערוך הכרות קצרה ונספר על התכנית (כשעה), נעבוד על תרגילים לדוגמא (בסגנון project euler או google codejam, כשעתיים וחצי) ונציג זה לזה את התוצרים שלנו (כשעה).

ליום המיון יש להצטייד במחשב נייד עליו מותקנת סביבת הפיתוח החביבה עליכם - תוכלו לתכנת בכל שפה שתרצו. הזמנות מסודרות, כולל יום ושעה יגיעו למתקבלים באימייל.

התקבלתי, מה עכשיו?

עד תחילת התכנית כל משתתף מוזמן להתחיל ללמוד לבד את שפת התכנות python וכלים נוספים כמו git, בליווי מרחוק של צוות התכנית. כמו כן, זה יהיה השלב בו יתגבשו צוותי העבודה על הפרויקטים, כך שזה גם זמן מצוין להתחיל להכיר את עולם התוכן של הפרויקט, ואחד את השני.

מה העלות הכספית של התכנית עבור המשתתפים?

בזכות נותני החסות שלנו, ובפרט בזכות שיתוף הפעולה עם הספרייה הלאומית, התכנית מוצעת ללא תשלום. אך כאמור לעיל, מאחר וההזדמנות היא נדירה ומיוחדת, הדרישות מצדנו, להשקעה ומחויבות במסגרת התכנית ואחריה, יהיו גבוהות בהתאם.

מה ההתחייבות המצופה ממני?

קודם כל, אנו מצפים ממך להשתתף בכל שמונת מפגשי התכנית, כל אחד בן 8 שעות (בימי רביעי בין 10:00-18:00).

כמו כן, על מנת שהתכנית תהיה משמעותית עבורך ועבור המשתתפות והמשתתים האחרים, אנחנו דורשים מחויבות ורצינות ברמה גבוהה. אנו מצפים ממך להתחייב לפרויקט בו בחרת, להשקיע בו זמן ומאמץ בפיתוחו, יחד עם צוות העבודה שלך, לצד השותף או השותפה מהספרייה הלאומית.

כמו כן, אנחנו בהחלט רואים בתכנית הזדמנות מיוחדת ונדירה להרחיב את מעגל השותפות והשותפים שלנו, ולהעמיק את הפעילות הישראלית למען מידע וקוד פתוח. על כן, אנחנו בהחלט נצפה גם ממך לראות בתכנית פתח להמשך עבודה משותפת על פרויקטים של קוד או מידע פתוח, גם לאחר גמר התכנית.

לא אוכל להתחייב להגיע כל שבוע ולכל כך הרבה זמן.

כאמור לעיל - כתיבת תוכנה, וכן תהליכי למידה, דורשים השקעת זמן. בכדי שהתכנית תצליח, יהיה על כל אחד ואחת ממשתתפי התכנית להשקיע בה תשומת לב וזמן בכמות מינימלית.

אם ברצונך לקחת חלק בפעילות שלנו, אבל אין באפשרותך להתחייב לזמן הנדרש, פתוחה בפניך ההזדמנות להצטרף למפגשי הפיתוח השבועיים שלנו.

מה יקרה במפגשים?

בשבועות הראשונים של המסלול נציג בפניך טכנולוגיות שונות שיעזרו לך בעבודה על הפרויקט, ונפגיש את צוותי העבודה עם אנשי הקשר בספרייה, כהכנה לקראת הפרויקטים.

במהלך שאריתם של שמונה השבועות של התכנית, נפגש ליום עבודה מלא פעם בשבוע, ובנוסף כל צוות ימשיך לעבוד ככל שיוכל על הפרויקט בזמנו הפנוי. צוות הקורס יספק לצוותי ליווי טכנולוגי, מסגרת עבודה נוחה, ותכני העשרה נוספים.

מספר שבועות לאחר סוף התכנית נציג את התוצרים בערב מיוחד וחגיגי.

איפה כל הכיף הזה יקרה?

הפרויקט יתארח בספרייה הלאומית, הממוקמת בגבעת רם, ירושלים. המקום נגיש מבחינת תחבורה ציבורית, ויחסית קרוב לכניסה לעיר.

זה מספיק זמן בכדי לבנות פרויקט?

כנראה שלא. כאמור, אנחנו מצפים ממך ומשאר המשתתפים להשקיע עוד זמן ניכר מדי שבוע בעבודה על הפרויקטים. המשתתפות והמשתתפים יוכלו להמשיך לעבוד בספרייה לאחר סיום הלו"ז היומי של התכנית, וכנראה יוכלו להתארח בספרייה הלאומית גם בימים אחרים. כמו כן, כמובן שניתן ואף רצוי יהיה להמשיך לעבוד בזמנך הפנוי ממקומות אחרים. במידת הצורך, יתכן ןנוכל למצוא חללי עבודה נוחים אחרים, לצוותים המעוניינים בכך. כל זה כבר אמור להספיק על מנת להרים משהו יפה, גם אם ראשוני.

סיימתי את התכנית בהצלחה, ובניתי אחלה פרויקט. מה קורה עכשיו?

מבחינתך - עכשיו, לאחר שרכשת כישורים חדשים ומרגשים, אנחנו מעוניינים ומצפים ממך להשתלב בקהילת המתנדבים של הסדנא לידע ציבורי, ולהצטרף אלינו במאבק למען מידע פתוח.

מבחינת הפרויקט - כל פרויקט מבין רשימת הפרויקטים עליהם נעבוד, נבחר בין השאר בשל ערכו וחשיבותו הציבורית. אם בחרת בפרויקט והשקעת בו עד כה, אנחנו כנראה כבר לא צריכים לשכנע אותך בכך. על כן, אנחנו, הספרייה הלאומית, והציבור הרחב, נשמח כולנו אם הפרויקט לא יזנח, אלא ימשיך להתפתח - וזה תלוי במידה רבה בך!

כמו כן, נציין כי אנו מאמינים כי פרויקטים אשר יגלו הבטחה ופוטנציאל רב עשויים בהמשך לקבל תמיכה ואף מימון להמשך הפיתוח שלו - אך נבהיר כי אין לנו שום אפשרות להבטיח זאת מראש.

האם אתם מספקים מחשבים למשתתפים בתוכנית?

לא. עליך להצטייד במחשב נייד אישי תקין ונח לפיתוח על מנת להשתתף בתכנית.

לאחר שאתנסה בפיתוח בקוד פתוח, האם תוכלו לעזור לי למצוא עבודה בתחום עם סיום התכנית?

איננו מתחייבים לכך. אך מצד שני, פעילות ופעילי הסדנא נמצאים בקשר אישי עם מגוון חברות, אשר לעיתים קרובות הן מחפשות עובדות ועובדי חדשים. במידת האפשר, נשמח לעזור למשתתפות ומשתתפי התכנית לצור קשר עם חברות על בסיס הכרות אישית.

בנוסף לסיפוק הרב, לחוויה הנדירה, להזדמנות היחודית לתרום לחברה, לקשרים החברתיים שאצור במהלך התוכנית, לנסיון שאצבור, ולתחומי הידע החדשים אליהם אחשף, האם גם מקבלים משהו נוסף?

עם סיום התכנית, ככל הנראה יוענק לך מכתב או תעודת הוקרה (טרם הוחלט סופית, אך סביר שהוא יודפס על נייר רגיל בלבד ולא ימוסגר), ובשאיפה גם חולצה וכמה מדבקות (עליהם ישלם מכיסו). אבל בינינו, אם זוהי הסיבה לעניינך בתכנית, כנראה שזה לא המקום הנכון עבורך.

בכל מקרה, בשום אופן מסלול זה אינו מוכר בדרך כלשהי כקורס עבור "גמל השתלמות"/"נקודות זכות"/"מוסד אקדמי רשמי" וכן הלאה.

יש לי שאלות נוספות. למי ניתן לפנות?

ניתן לפנות אלינו במייל, ונשתדל לחזור בהקדם.

אדיר, קראתי הכל, אני בעניין. מה עכשיו?

יאללה להרשם!